Planlı VeriMerkezi Değiştirme Güncellemesi(13.12.2021)

Konu

#1
Merhabalar, planlı olarak verimerkezi taşımamızdan ötürü 13.12.2021 Saat 11:30~15:30(+ -) Arasında aşağıda belirteceğimiz hizmetlere erişim kesintisi olacaktır ve ip adresleri değişecektir.

Neden böyle bir çalışma yapılıyor?
Webailesi multi lokasyon olarak sunucu barındırma çözümleri sağlamaktadır. İstanbul/Ümraniye OSBIL üzerindeki cihazlarımızı TürkNet Verimerkezine taşıma sağlanacaktır.  Bu çalışmanın yapılma nedeni OSBIL üzerinde network taraflı arzaların son zamanlarda çözümlenemesi ve firma tarafından defalarca aldığımız olumsuz geri dönüşlerin üzerine türknet verimerkezine taşıma yapılmasına karar verilmiştir. Hali hazırda türknet kurumsal ve türknet gamenetwork üzerinde yaklaşık 5 aydır testlerimiz sürüyor ve tüm ihtiyaçlarımızı karşıladıkları doğru bir gerçektir. Bu nedenle belirtilen tarihte OSBIL üzerindeki cihazlarımızda türknet game network üzerine taşıması sağlanacaktır.

Bu süreçte erişilemeyecek hizmetler nedir?
NOT: Hiç bir verikaybı vs. olmayacaktır.
 • SinusBot Hizmetleri
 • Hosting Servislerimiz
 • Standart koruma paketli yatqa paketlerimiz
 • Discord Bot Hizmetlerimiz
 • Sanal dedicated Hizmetlerimiz
 • Sanal Sunucu Hizmetlerimiz(Özel TürkNet yapılandırmaları buna dahil değildir)
Diğer tüm servislerimiz bu süreçte kesintiye uğramayacaktır. Bu süreçte webailesi.com üzerinden anında destek alabilirsiniz hem kurumsal whatsapp hattımız hemde destek sistemimiz sizin sorularınıza yanıt vermek için o an bekliyor olacaktır.


Bilgilendirme;
 • Sanal Sunucu Hizmetleri Icin: Taşıma sonrasında IPv4 adresiniz güncellenecektir. Bu güncellemeyi bizim yapmamız için panelinizde bulunan SSH şifresini değiştirmemenizi tavsiye ederiz erişim sağlanamayan sunucular için sizi aramak zorunda kalabiliriz bu yüzden SSH şifrelerinizi paneldeki ile aynı şifrede tutmanızda fayda bulunmaktadır.
 • Discord Bot Hizmetleri Icin: Taşıma sonrasında IPv4 adresiniz güncellenecektir. Bu güncellemeyi bizim yapmamız için panelinizde bulunan SSH şifresini değiştirmemenizi tavsiye ederiz erişim sağlanamayan sunucular için sizi aramak zorunda kalabiliriz bu yüzden SSH şifrelerinizi paneldeki ile aynı şifrede tutmanızda fayda bulunmaktadır.
 • Sanal Dedicated Hizmetleri Icin: Taşıma sonrasında IPv4 adresiniz güncellenecektir. Bu güncellemeyi bizim yapmamız için panelinizde bulunan SSH şifresini değiştirmemenizi tavsiye ederiz erişim sağlanamayan sunucular için sizi aramak zorunda kalabiliriz bu yüzden SSH şifrelerinizi paneldeki ile aynı şifrede tutmanızda fayda bulunmaktadır.Bu süreci en kısa sürede tamamlamak için planlamızı yaptık ancak tek değişken istanbul/ümraniye - istanbul/beşiktaş arasındaki trafik olacaktır. Bu duruma göre belirtilen saat aralıklarında farklılıklar oluşabilir.
İletişim bilgilerim;
Cevapla
#2
Planlanan bakımda her hangi bir değişiklik bulunmamaktadır. Tek değişken gösterebilecek durum istanbul trafiğidir. 


Yeni verimerkezi TürkNet dc. hakkında genel bilgilendirme,

ds-turknet-logo-300x86-7340
Kullanılan Servisler & Ekipmanlar;
 • Türknet ISP Firewall
 • Secure Uplink Firewall
 • Mikrotik Donanımsal Firewall

Yurt İçi Trafiğinin Korunması;
Hattımıza Türkiye içerisinden gelen DDoS atakları öncelikle 1 TB’in üzerinde kapasiteye sahip operatörümüz tarafından filtrelenmektedir. Network yapımızı etkileyebilecek volumetrik ataklar operatör sağlayıcı tarafından filtrelendikten sonra büyüklü küçüklü atak paketleri tarafımıza ulaşır. Network ağımıza giriş noktası olan noktada dünyanın en iyi donanımlarını kullandığımız firewall cihazlarımızda ikinci filtreleme gerçekleşir. Firewall cihazlarımız profesyonel ekiplerimiz tarafından tam optimize edilerek kurallandırılmıştır. Uygulama düzeyinde dahi etkin olan kurallarımız ve yüksek atak tutma kapasitemiz ile gerçek bir ddos koruma hizmeti sunmaktayız. Arka planda size hiç hissettirmeden yurt içi saldırılar engellenmektedir. Tüm IP Adreslerimiz yüksek koruma özelliği içerir.

Yurt Dışı Trafiğinin Korunması;
Yurt dışından gelen ddos saldırıları yurt dışı merkezli DDoS atak önleme filtremizden geçmektedir. İlgili servisin dünya çapında 1.100 network ile bağlantısı bulunmaktadır. Bunların 800’den fazlası Avrupa’da, geri kalanı ABD’de bulunmaktadır. En önemli internet taşıyıcılarına örnek olarak: NTT, TeliaSonera, Sparkla (Telecom Italia), Comcast, Telefonica sayılabilir. Bunlar hemen hemen tüm noktalarda bulunan sağlayıcılardır. DDoS koruma bulut hizmetimiz 1.2 Tbit/s filtreleme kapasitesine sahiptir. Bu kapasite 6 “cleaning center” üzerine konumlandırılmış olup, 3’ü Avrupa’da (Frankfurt, Londra, Bükreş) ve 3’ü de Amerika’da (LA, Washington ve Miami) olacak şekildedir. Müşteri networkleri bu 6 konuma “anycast” olarak anons edilir ve DDoS saldırısının kaynağına en yakın bu scrubbing (temizleme) merkezlerinde süzülür. Servisimiz bu atakları tespit etmek için ağın her yerinde sensörlere sahiptir. Şüpheli bir trafik tespit edildiğinde, bu IP’ye doğru gelen trafik temizlenmesi için Security Cloud’a yönlendirilir. Bir atak çoğu zaman sadece bir kaç saniyede tespit edilir ve sonra trafik Filtering Cloud’a yönlendirilir. Abone ağına doğru sadece temiz trafik iletilir. Servisimiz Layer 2, 3, 4 ve 7 katmanları kontrol etmektedir.

Network detayları;
 • 5x10G (Toplam 50Gbit) Fiber Uplink 
 • Yedekli Router
 • Yedekli Firewall Cihazı 
 • Yedekli Juniper serisi Switchler

Cat6-UTP HF kablolar ile yapılan network kablolaması ile iç network performansı kusursuz hale getirilmiştir. Tüm fiber ve bakır kablo demetlerinin bağlanmasında kablolara olası zararların engellenmesi için tekstil bağlar kullanılmıştır.
İletişim bilgilerim;
Cevapla
Cevapla
#4
Merhabalar,
 • Sinusbot taraflı tüm bakımlar bitirilip tüm sunucuları on durumuna getirilmiştir.
 • Sıralama olarak sanal dedicated ve sanal sunucu hizmetleride yavaş yavaş aktif duruma geçişleri sağlanmaktadır.
 • Hosting servislerinin bir çoğu aktif duruma geçirildi ancak eğer web tabanlı bir paneliniz varsa lütfen bilgi için talep açınız ip adresiniz değişti.
 • TeamSpeak3 sistemleri aktif duruma geçildi. IP Adresinizi bilmiyorsanız lütfen talep oluşturun.
çalışmalar devam ediyor. 01:00 Gibi makinayı tekrar off duruma geçirip işlem sağlamamız gerekmektedir.
İletişim bilgilerim;
Cevapla
#5
Tüm yatqalı teamspeak3 servisleride aktif edilmiştir. Panellerinizden yönet'e basarak ip adresinizi görebilirsiniz. Eğer ip adresini görmekte zorluk çekiyorsanız destek talebi açabilirsiniz.
İletişim bilgilerim;
Cevapla
#6
Tüm bot servislerimiz otomatik olarak startlandı. vCenter sunucumuz üzerindeki bir kaç güncellemeden ötürü sunucu hizmetlerimizde ufak bir bakım daha devam edecektir oda yakın süre içersinde açılacaktır şuanda tüm hizmetler aktif durumdadır lütfen sorun yaşayan varsa bize bilgi versin.
İletişim bilgilerim;
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task
Kayıt Ol
Discord Adresimize Katılın