VPN Hakkında Bilinen Yanlışlar!

Konu

#1
Dünyada en çok VPN kullanan ülkeler arasında yer alan Türkiye’de VPN kullanımı erişime uygulanan engeller sonrası büyük bir artış gösterdi. VPN’ler hakkında hemen hemen herkesin fikri olduğu günümüzde VPN hakkında bilinen birçok yanlış da var.
Açılımı Virtual Private Network yani Sanal Özel Ağ olan VPN teknolojisi öncelikle şirketlerin internet ve ağ güvenliklerini sağlamaları amacıyla ortaya çıkmıştır. Çevrimiçi aktivite verilerinin kaydedilmesi ve satılması üzerine bireyler de internet bağlantılarını gizli ve güvende tutmak için VPN programlarından yararlanmaya başlamıştır.
Erişime engellenen web sitelere erişmek için özellikle kullanılan VPN programları hakkında bilinen birçok yanlış var:
Ücretsiz VPN Programları Güvenilirdir
Cihazınıza VPN indirmek için ya ücretli ya da ücretsiz bir VPN hizmetinden yararlanmanız gerekiyor. Ücretsiz VPN programlarının güvenilir olduğunun düşünülmesi bir yanlıştır. Ücretsiz olan bir üründe asıl ürün ürünü kullanan kişidir.
Kısa süreli erişime engelli bir web siteye erişmek için VPN kullanmak istediğinizde bilgisayarınızda aktifleştirdiğiniz VPN programı çok büyük problemlere sorun açmayabilir fakat uzun süreli kullanımda ücretsiz VPN programı cihazınızda bir casus programı işlevi görebilir. Peki, neden VPN programı internet aktivitelerinizi kaydetsin? Çünkü internet aktivitesi demek kişisel veri ve bilgi demektir.
VPN teknolojisinin asıl amacı veri paketlerini kapsülleyerek, şifreleyerek ve IP adresinizi değiştirerek size internet üzerinde hem anonimlik hem de güvenlik sağlamasıdır. Ücretsiz bir VPN programı kullanarak bunu riske edebilirsiniz.
VPN İnternet Hızını Düşürüyor
VPN cihazınızda aktifleştirildiğinde internet üzerinde seyahat eden veri paketlerini şifreler ve bunu da veri paketlerini kapsülleyerek gerçekleştirir. Bu veri paketleri öncelikle VPN programının sunucusuna gider ve oradan da küresel internete gider. Veri paketleri cihazınıza dönüş yaparken de deşifre edilir. Bu sanal özel ağın iki ucunda gerçekleşen şifreleme ve deşifre süreci kullanılan tünel protokolüne göre internet bağlantınızı yavaşlatabilir.
İnternet bağlantısında yavaşlama genellikle ücretsiz VPN programlarında görülür. Ücretli bir VPN programında yerel IP adreslerine sahip web site ve web hizmetlerine erişim hızınızın düşmemesi için ayrık tünelleme kullanılabilir. Ücretli VPN programlarında sınırsız bant genişliğine dâhi erişmeniz mümkün.
VPN Programına İhtiyacım Yok
VPN programlarının kullanılmasındaki sebep herhangi bir illegal aktiviteyi gizlemek değildir ve olmamalıdır. VPN programları IP adresinizi değiştirerek web sitelerin sizi takip etmesini engellerken aynı zamanda ağınızda pusu kurmuş bir siber saldırganın veri paketlerinizi okuyarak kişisel verilerinizi çalmasını engelleyebilir.
Havaalanında, kafelerde ya da benzeri alanlarda WPA2 şifreli ya da şifresiz olan Wi-Fi ağına bağlanırken VPN kullanarak bağlantınızı güvende tutabilirsiniz.
Seyahat ettiğiniz bir ülkedeyken kendi ülkenizin içeriklerine VPN ile ulaşabilirsiniz.
Bir siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN, League of Legends ve Minecraft gibi online oyunları oynarken VPN ile farklı bir konumdan bağlanarak ping süresinin düşürülebileceğini belirtiyor.
VPN Sizi Tamamen Anonim Yapar
VPN kullandığınızda Instagram’dan paylaştığınız video ve fotoğraflar, Facebook’da paylaştığınız gönderiler bir anda anonim hale gelmez! VPN internet bağlantısını gizleyen ve şifreleyen bir teknolojidir. VPN, pasif bir dijital ayak izi olarak görülen IP adresini gizlemeye yardımcı olurken aktif dijital ayak izlerinizi gizleyemez. Aktif dijital ayak izleriniz kasıtlı olarak çevrimiçi paylaştığınız veri ve bilgilerin hepsidir.
VPN kullanarak web sitelerin sizi takip etmesini durduramazsınız fakat web siteler konumunuzu farklı görürler. Ziyaret ettiğiniz web sitelerin güvenli versiyonuna erişmek için tarayıcınızda Chrome için VPN eklentisi gibi bir eklenti kullanmanız gerekmektedir. Bu şekilde giriş yaptığınız web sitelerin güvenli olan HTTPS versiyonuna yönlendirilirsiniz.
Cevapla
#2
Teşekkürler
Cevapla
#3
Teşekkürler
Cevapla
#4
Teşekkürler
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Benzer Konular

1
Yorum
14.239
Okunma
23-09-2022, 19:54
0
Yorum
23.612
Okunma
28-03-2021, 16:45
7
Yorum
25.135
Okunma
31-01-2021, 00:06
2
Yorum
31.106
Okunma
01-06-2020, 10:55
3
Yorum
31.745
Okunma
30-03-2020, 15:42
Task
Kayıt Ol
Discord Adresimize Katılın