VDS - VPS Nedir ? Hangisi Daha İyi ?

Konu

#1
Virtual Private Server – VPS Nedir?

Virtual Private Server teriminin baş harflerinden oluşan VPS, Türkçe’ye Paylaşımlı Özel Sunucu olarak çevrilebilir. VPS, bir sanal sunucudur. Geleneksel sunucular tek bir kişi tarafından kullanabiliyorken sanal sunucular birden fazla kişi tarafından kullanılabilir. VPS, aynı donanım üzerinde kullanıcıların birbirinden bağımsız şekilde çalışmasını sağlar. Fakat bu sistemde kullanıcılar tüm noktalarda bağımsız değildir, kullanıcılar diğer kullanıcılarla birlikte işlemci ve ram gibi ortak donanımları kullanmak durumundadır.VPS sayesinde sahip olduğunuz sanal sunucunun üzerinde önemli seviyede yetkiniz olur. Örneğin; sunucunuzda web sitelerinizi barındırabilirsiniz.

5e2c92579cf95_vps-nedir

2.Virtual Dedicated Server – VDS Nedir?

Virtual Hosting’in bir diğer başlığı olan VDS, Virtual Dedicated Server teriminin baş harflerinden oluşmaktadır. VDS’in her ne kadar Türkçe’de net bir karşılığı olmasa da Paylaşımlı Ayrılmış Özel Sunucu olarak tanımlanabilir.Son dönemin en popüler bulut sunucu hizmetlerinden biri olan VDS; kullanıcılarına kendi web uygulamalarını geliştirmeleri, dağıtmaları ve barındırmaları için kullanabilecekleri bir sanal sunucuyu kiralama imkânı verir.Yani VDS hosting’i tercih eden bir kullanıcı belirli bir alanı kiraladığı zaman, o alan o kullanıcının dışında herkes için kullanıma kapalıdır ve kullanıcı kendi isteklerine göre alanını dilediği gibi kullanabilir.VDS’in altyapısı da teknik olarak diğer sanal sunucu hizmetlerine ve VPS’ benzer. VDS de tıpkı VPS gibi bir ana fiziksel makine üzerinde bulunur ve sanallaştırılarak bir sunucuya dönüşür. Daha sonra bu yeni sunucuya özel olarak RAM ve işlemci gibi atamalar yapılır. Örneğin; bir kullanıcı kendine ayrılan RAM miktarının tamamını kullanmıyor olsa bile RAM’i yine kendisine özel şekilde kalır ve kullanıma hazır bir şekilde bekler. Böylelikle RAM kısıtlamalarıyla ilgili problemler ortadan kalkmış olur.VPS paketlerinde aynı donanımı kullanan herkes aynı işletim sistemini kullanırken VDS’te durum biraz daha gelişmiştir ve her kullanıcının kendine ait işletim sistemi vardır. Yani VDS serverlarının üzerinde VPS’ten farklı olarak birbirinden bağımsız şekilde çalışan işletim sistemleri ya da sunucu yazılımları bulunabilir. Böylelikle sanal kısıtlamalar yazılımsal olarak ortadan kaldırılabilir.

5e2c92574919b_hqdefault

VDS Hosting vs. VPS Hosting / Hangisi Daha İyi?

Yukarıda VDS’in ve VPS’in neler olduklarından bahsettik. Şimdi bu 2 başlığın hangisini kullanmanız gerektiği üzerinde duracağız. ‘VPS mi VDS mi?’ Ya da ‘VPS Hosting mi yoksa VDS Hosting mi sizin için daha uygun?‘VPS kullanan bir kişi, sunucu üzerinde işletim sistemi kuramaz ve doğal olarak üst düzey erişim imkanlarına sahip değildir. VDS’te ise kullanıcıların sunucu üzerinde mutlak hakimiyeti vardır ve istedikleri işletim sistemini kurarak istedikleri değişiklikleri yapabilirler. VDS’in sunucuları ana makinedeki diğer sunuculardan farklıdır. Böylelikle kaynaklar sadece kullanıcıların isteklerine göre kullanılır. VPS’te ise kaynaklar diğer kullanıcılarla ortak şekilde kullanılır.Piyasadaki VPS ürünleri genellikle OpenVZ sanallaştırma katmanı tabanlı Virtuozzo ve benzeri ürünlerdir. Bu teknolojilerde hipervizör yoktur ve sanallaştırma işlemleri mevcut işletim sisteminin çekirdeği seviyesinde yapılabilir. Sanal ortamlar, üzerinde çalıştıkları işletim sisteminin bir klonu niteliğinde oldukları için kaynakları üzerinde bulundukları sunucunun kaynaklarıyla sınırlıdır. Bu sebeple bir VPS’in CPU ya da bellek gibi kaynakları garanti edilemez. Ayrıca VPS teknolojisinde izolasyon, yük dengeleme ve yüksek erişilebilirlik sağlamak mümkün değildir.VDS ise VMWare gibi bir donanımın seviyesinde sanallaştırma yapar. Bu sanallaştırma, donanım seviyesinde olduğu için gerçek sunucudan hiç farkı yoktur. VDS, hipervizörleri sayesinde CPU ve RAM gibi kaynakları garanti eder. Ayrıca VDS mimarisi ile izolasyon, yük dengeleme ve yüksek erişilebilirlik garanti edilir.

Shared(Paylaşımlı) Hosting’ten VDS Hosting’e Geçmeli Miyim?
Eskiden maliyetleri düşürmek için birçok kişi paylaşımlı web hosting planını kullanmayı tercih ederdi. Fakat teknoloji gelişmeye devam ediyor ve artık çok daha iyi bir seçenek mevcut: VDS Hosting.
VDS hem üst düzey performans sunuyor hem de web siteniz için bu performansın devamlılığını garanti ediyor. Eğer Paylaşımlı Hosting’i tercih ederseniz fiziksel sunucunuzu ve yazılım uygulamalarınızı diğer web siteleriyle birlikte kullanmak zorunda kalırsınız. Paylaşımlı hosting her ne kadar teknik olarak ekstra bilgi gerektirmiyor olsa da düşük maliyetli oluşu birçok kişiyi cezbediyor. Fakat paylaştığınız sunucuda sizin gibi birçok web sitesinin daha var olduğunu unutmamalısınız, diğer web sitelerinin trafiklerinde meydana gelebilecek ani bir artış sizin performansınızı olumsuz etkileyebilir.
VPS de Paylaşımlı Hosting’ten çok farklı değildir. Sadece VPS’i tercih ettiğiniz zaman sunucunuzu daha az kişiyle paylaşmış olursunuz.VDS’te ise yukarıda da değindiğimiz gibi size ayrılmış özel bir sunucu olur. Böylelikle yöneticiler ve üst kimlikler için erişim kolaylığı oluşur ve ayrıca güvenlik, performans gibi konularda da üst düzey hizmet alınır. Fiyat konusunda diğer seçeneklere göre biraz daha maliyetli olan VDS, web sitenizin büyümesini ve kurumsal bir marka olmayı istiyorsanız sizin için en ideal seçenektir.

Sonuç
Haberimizde son günlerin popüler sunucu türleri olan VDS Hosting’i (Virtual Dedicated Server) ve VPS Hosting’i (Virtual Private Server) anlattık. Bu 2 seçeneği birbiriyle kıyasladık ve biz VDS Bulut Sunucu’nun kazanmak konusunda daha ağır bastığını düşünüyoruz. Peki ya siz hangisini tercih edeceksiniz?
Cevapla
Cevapla
#3
Teşekkürler
Cevapla
#4
yararlı konu teşekkürler
Cevapla
#5
Teşekkürler
Cs75.CSDuragi.Com - Cs128.CSDuragi.Com
Cevapla
#6
Teşekkürler
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Benzer Konular

7
Yorum
33.375
Okunma
07-10-2023, 15:41
5
Yorum
25.166
Okunma
28-03-2021, 04:41
6
Yorum
25.054
Okunma
27-03-2021, 20:06
1
Yorum
29.055
Okunma
05-10-2020, 15:49
0
Yorum
32.932
Okunma
17-05-2020, 23:23
Task
Kayıt Ol
Discord Adresimize Katılın