PHP 8

PHP

2
27233

Konu

#1
Bu yazıda PHP 8.0 hakkında kesinleşen ve tartışılan yeni özellikler hakkında bilgiler vereceğim. PHP 7.0’ın çıkışı özellikle performans iyileştirmeleriyle dikkatleri üzerine çekmiş, ve hatta Facebook’un yayınladığı performans odaklı HHVM isimli PHP motoruna olan talebi de azaltmıştı. PHP 8.0 da en az PHP 7.0 kadar konuşulacak yeni özelliklerle geliyor.
PHP8’de beklenen en büyük yenilik JIT derlemesi. Yaklaşık iki ay önce, PHP’nin JIT taslağı, PHP geliştiricileri tarafından oylandı ve kabul edildi. Buna göre PHP8’e JIT’in uygulanacak olması kesinleşti. PHP’nin geliştiricisi Zend firması, halihazırda PHP8’e ve yeni JIT motorununun geliştirmesine başladı bile.
Şimdi bu yeni JIT özelliğinden bahsedelim. JIT, bazı programlama dillerinde de kullanılan bir çalıştırma yöntemidir. Normalde PHP’nin mevcut (mesela 7.0) sürümünün bir yorumlayıcı programı olur ve verilen kaynak kodunu okuduktan sonra bunu PHP motorunun anlayabileceği bir bytecode’a çevirir ardından bunu da yorumlayarak çıktısını verir. Ancak JIT ile her defasında aynı işlemin yapılması yerine, yorumlanması için oluşturulmuş olan mevcut bytecode’u Assembly’e yani işlemcinin anlayacağı dile çevirir ve kaynak kodun tekrar okunmasına gerek duyulmadığı süre boyunca aynı makine kodunun çıktısını vermeye devam eder. Bu sayede bir kodun yorumlanması için gereken bu süreç içerisinde tüketilen sistem kaynaklarından tasarruf edilmiş olur ve tabiki kodun çalışma süresi azaltılır.
PHP’nin temellerini atan iki geliştiriciden biri olan Zeev Suraski, PHP 7.0 ile PHP 8.0’ın bir karşılaştırmasını yaptığı video hazırlamış. Buradan ikisi arasındaki performansı daha iyi anlayabilirsiniz.


Cevapla
#2
Teşekkürler
Cevapla
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Kayıt Ol
Discord Adresimize Katılın