JavaScript Nedir ? #1

Konu

#1
JavaScript, 20 yılı aşkın bir geçmişe sahip dünyanın en popular yazılım dillerinden birisidir. Ayrıca web geliştiriciler için temel 3 yazılım dilinden birisidir.
  1. HTML: Bir web sayfasına içerik ekleyebilmenizi sağlar.

  2. CSS: Tasarım, stil ve web sayfalarının düzenini belirler.

  3. JavaScript: Web sayfalarının davranışlarını yönetir.
JavaScript oldukça hızlı ve kolay bir şekilde öğrenilebilir ve web sitelerinin işlevini arttırmaktan oyunlar çalıştırmaya kadar çoğu amaç için kullanılabilir. Dahası, Github gibi siteler sayesinde ücretsiz olarak bir çok JavaScript taslağı ve uygulaması bulabiliriz.

Geçmişten Günümüze JavaScript JavaScript, bir Netscape çalışanı olan Brandan Eich tarafından 1995 yılının Eylül ayında 10 günlük bir süre içerisinde oluşturuldu. İsmi ilk olarak Mocha idi ve dilin adı daha sonraları Mona ardından da JavaScript olmadan hemen önce LiveScript adını aldı. Dilin ilk sürümleri özellikle Netscape’ye özgü idi ve sınırlı işleve sahipti ancak zaman içinde geliştirici topluluğunun da yardımıyla büyümeye devam etti. 1996 yılında JavaScript resmi olarak ECMAScript adını aldı ve ECMAScript 2 1998’de,  ECMAScript 3 ise 1999 yılında geldi. Bu da günümüzün JavaScript’ine evrildi ve sadece farklı tarayıcılarda çalışmanın dışında aynı zamanda mobil ve masaüstü bilgisayarlar gibi farklı cihazlarda da çalışıyordu. JavaScript o günden beri büyümeye devam etti ve 2016 yılı itibariyle web sitelerinin %92’si JavaScript kullanmaya başladı. Sadece 20 yıl içerisinde ilkel bir dil halinden dünyanın en popular dili olmayı başardı. Eğer internet kullanıyorsanız, mutlaka JavaScript ile karşı karşıya gelmişsinizdir. JavaScript Niçin Harikadır? JavaScript’in rakipleriyle karşılaştırıldığında çeşitli avantajları bulunuyor, özellikle de belirli alanlarda. JavaScript avantajlarından bazıları şu şekildedir: Bir compiler (derleyici) kullanmanız gerekmez çünkü web tarayıcıları HTML ile yorumlar; Diğer yazılım dillerine nazaran öğrenmesi daha kolaydır; Hataları bulmak dolayısıyla çözmek daha kolaydır; Belirli web sayfası öğelerine veya özel durumlara ayarlanabilir, örneğin fare tıklaması veya imleci üzerine getirme gibi; JS birden fazla platformda, tarayıcıda çalışabilir; JavaScript kullanarak input değerlendirebilir ve manuel very kontrollerini azaltabilirsiniz; Web siteleri daha interaktif yapar ve ziyaretçilerin dikkatini çeker; Diğer yazılım dillerinden daha hızlı ve hafiftir. JavaScript Zayıf Yanları Nelerdir? Aklınıza gelen bütün yazılım dillerinin bazı zayıf yanları bulşunur. Sorunun bir bölümü de, bir yazılım dili JavaScript gibi popular olduğunda saldırganların, dolandırıcıların ve diğer zararlı üçüncü partilerin de ilgisini çekiyor ve güvenlik açıklarının peşine düşülmesinden kaynaklanıyor. JavaScript’in bazı zayıflıkları şu şekildedir: Açıklara karşı zayıftır; Kullanıcı bilgisayarlarında zararlı kod çalıştırmak için kullanılabilir; Her zaman farklı tarayıcı ve cihazlar tarafından desteklenmez; JS kodları oldukça büyüktür. Farklı cihazlarda farklı çalıştırılabilir bu da tutarsızlığa sebep verebilir. JavaScript Diğer Yazılım Dillerinden Nasıl Ayrılır? JavaScript’in en popular yazılım dillerinden birisi olmasının sebebi, oldukça çok amaçlı olmasıdır. Çoğu geliştirici ilk olarak JavaScript’e başvurur ve sadece belirli farklı bir özelliğe ihtiyaç duyulması durumunda diğer dillerden yardım alır.
Cevapla
#2
Teşekkürler
Cevapla
#3
Teşekkürler
Cevapla
#4
Rica ederim herkese.
Cevapla
#5
Teşekkürler
stywashere
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Kayıt Ol
Discord Adresimize Katılın