MyBB, XenForo, vBulletin rakibi DiyoBB çok yakında beta süreci ile webailesi.com adresinde! Tıkla ve detayları görüntüle

Bulk Dönemi Nedir? Vücut Hacmi Nasıl Artırılır?

Q47
7
19107

Konu

#1
Bulk dönemi, kelime anlamı olarak hacimlenme demektir. Hacimlenme döneminde vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular, gün içinde harcadıkları kaloriden daha fazlasını alarak kaslanma ve hacimlenmeyi amaçlarlar. Bulk dönemi, genelde kış ayları içerisinde yapılır. Ancak bu dönemde, daha fazla kalori almak için kişi her istediğini yememelidir. Bulk dönemi, sanıldığından daha önemli ve beslenme konusunda birçok detayın olduğu bir dönemdir.
 
Bulk döneminde her istediğini yiyerek değil; karbonhidrat ve protein tüketerek hacimlenmeyi artırabilirsin. Aksi takdirde, vücuttaki kas kütlesi değil yağlanma artacaktır. Yani bu dönemde, yağlanmayı minimum düzeyde tutmak ve kas kütlesinin artmasını sağlamak amaçlanmaktadır. Bu nedenle, bunu olumsuz yönde etkileyecek bir beslenme tarzından uzak durmak gerekmektedir.
Bulk döneminde beslenme nasıl olmalıdır?
Bu dönemde beslenmenin büyük önem taşıdığını yukarıda belirtmiştik. Çünkü, kişi ancak bu şekilde amacına ulaşabilir. Aksi takdirde bulk dönemi, kişiye yarardan çok zarar verecektir. Peki, bu dönemde beslenme nasıl olmalıdır?
 
Öncelikli olarak, bulk dönemine girerken vücudunuzu tanımalı ve vücut tipinizin ne olduğunu tespit etmelisiniz. Bunun yanı sıra, yaş aralığınız da oldukça önemli. Çünkü kilo almaya elverişli biri ile kilo alamayan biri, aynı beslenme programıyla aynı sonuçlara ulaşamaz. Vücut tiplerine göre beslenme şekillerini ise kısaca şu şekilde açıklayabiliriz:
Ektomorf vücut tipine sahip kişiler: Kilo almaya çalışmalarına rağmen fazla kilo alamayan bu vücut tipine sahip kişiler, bulk döneminde karbonhidrat, protein ve yağ miktarını diğerlerine göre daha fazla tüketebilirler. Ancak göbek bölgeleri yağlanmaya daha müsait olduğu için, beslenme ve egzersiz programlarını buna göre düzenlemelidirler.
Endomorf vücut tipine sahip kişiler: Kilo almaya elverişli ve yuvarlak bir vücuda sahip olan bu kişiler, bulk döneminde karbonhidrattan kaçınmalıdırlar. Beslenme programları, protein ağırlıklı olmalıdır.
Mezomorf vücut tipine sahip kişiler: Kilo alıp vermek konusunda sıkıntı çekmeyen atletik vücutlu insanlar, bulk dönemi için en şanslı vücuda sahiplerdir. Bu nedenle de beslenme programı konusunda daha dengeli ve ortalama bir diyet uygulayabilirler.
Bulk döneminde nelere dikkat edilmelidir?
 
Bulk döneminin basit bir dönem olmadığını ve ciddi biçimde özen istediğini yukarıda belirtmeye çalıştık. Peki, bu dönemde nelere dikkat etmek gerekiyor?
 
Öncelikle, eğer daha önce kalori hesabı yapmadıysan; artık kalorilerden haberdar olman gerekiyor. Çünkü bu dönemde kalori tüketimine dikkat etmeli ve yeterli düzeyde kalori almalısın. Yağ yapıcı ve kas yapımını olumsuz yönde etkileyecek besinlerden uzak durmalısın. Ancak bu şekilde bulk döneminden istediğin sonucu alabilirsin.
 
Bulk döneminde yapılan bir hata olarak; kalori ve yağ alımını tamamen kesme durumunu örnek verebiliriz. Çünkü bu düşünce oldukça yersizdir. Vücudun kas yapabilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır ve bunun için de kalori ve yağa da ihtiyacı vardır. Önemli olan bunu yeterli miktarda almak ve fazlasından kaçınmaktır. Bu sayede, bulk dönemini son derece verimli bir şekilde geçirebilir ve kısa zamanda hayal ettiğin sonuca ulaşabilirsin.
Bulk dönemi ne kadar sürer?
Bulk döneminin ne kadar süreceği, kişinin kendisine koyduğu hedefe bağlıdır. Eğer sen 70 kilodan 75 kiloya çıkmak istiyorsan, bulk dönemi senin için bu kiloya ulaşacağın zamana kadar sürer. Yani 1,5 ay da sürebilir, 3 ay da… Süre yerine kas kütlesi ve yağ oranı belirlemek daha doğru olacaktır.
 
Son Düzenleme: 20-01-2020, 13:02, Düzenleyen: Q47.
Cevapla
#2
Teşekkürler
Cevapla
#3
Teşekkürler
Lütfen tasarım için özel mesaj atmayın.
Cevapla
Cevapla
#5
Teşekkürler
Cevapla
#6
Teşekkürler
Cevapla
#7
Teşekkürler
Cevapla
#8
Teşekkürler.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Benzer Konular

0
Yorum
1.810
Okunma
20-05-2022, 11:11
0
Yorum
1.785
Okunma
20-05-2022, 11:10
0
Yorum
1.759
Okunma
20-05-2022, 11:10
0
Yorum
1.769
Okunma
20-05-2022, 11:09
0
Yorum
1.723
Okunma
20-05-2022, 11:09
4
Yorum
12.906
Okunma
03-01-2021, 08:41
4
Yorum
18.352
Okunma
03-09-2020, 08:44
Task
Kayıt Ol
Discord Adresimize Katılın