Taşınma Yapıldı: Webailesi işletmesinin tüm aktif hizmetleri TKY.NET.TR adresine taşınmıştır. Bu vakitten sonra webailesi forum olarak devam edecektir. Detaylar için tıklayınız.

Arduino Nedir?

Konu

Kral Tacı #1
Arduino; donanım ve yazılımı kolaylıkla kullanabilme imkanı sunan, elektronik prototip geliştirme platformudur.Arduino kartlarının giriş/çıkış pinlerini kullanarak, herhangi bir sensörden veri okuyabilir, okuduğumuz veriyi internette veya çevremizdeki cihazlarla/insanlarla paylaşabilir, bu veriyi kullanarak çıkış pinine bağlı aygıtı, devre elemanını kontrol edebiliriz.

5f40fd2730dff_arduino-nedir

Arduino kartlarının çalışma mantığı şudur; kart üzerinde bir mikrodenetleyici bulunur.Bu mikrodenetleyicinin yeteneklerine ve sahip olduğu donanım birimlerine göre programlarız.Mikrodenetleyicinin içerisinde program belleği denilen bir alan bulunur.Hazırladığımız program bu alana kaydedilir.ardından Arduino kartına enerji sağladığımız sürece, program belleğindeki kayıtlı olan program sürekli olarak çalışır.Biz ne yapmasını istemişsek Arduino kartı onu yerine getirir.

Arduino kartları, bilgisayarlar, cep telefonları, tabletler gibi günümüz teknolojik aygıtlarının heme hepsi bizim yaşadığımız dünyayı algılamak ve buna göre bir sonuç üretmek üzere geliştirilmiştir.Temel amacı insanın ihtiyaçlarını karşılamak ve sorunlarını çözmektir.Örneğin hava karardığında otomatik olarak perdelerin kapanmasını ve lambaların çalışmasını istediğimiz bir proje olsun.Bu projede Arduino pinlerine bağlayacağımız röleler ile perdelerin bağlı olduğu bir motorlu sürgü mekanizmasını çalıştırabilir ve lambaların çalışmasını sağlayabiliriz.

Arduino ile çalışmaya başlamadan önce Arduino Uno kartının yeteneklerini ve neler yapabileceğimizi inceleyelim.
Cevapla
Cevapla
#3
Teşekkürler
|.gg/ambar discordunda takılıyorum| 網 ALFACREW36 卍 |
Cevapla
Cevapla
#5
eski avatara dönmüşsün emrullah Çok güldüm iyi konu tşk
Cevapla
#6
teşekkürler
Discord: ecy#5776
Cevapla
#7
@qrunt Nerde Olduğuna Değil Nereden Geleceğine Bakacan Gülümse
@"beeman" Rica Ederim
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task
Kayıt Ol
Discord Adresimize Katılın