Webailem - Forum

Hostes (Yer Hostesi, Uçuş Hostesi)

Webailem - Forum/Hostes (Yer Hostesi, Uçuş Hostesi) => Hostes (Yer Hostesi, Uçuş Hostesi) YER HOSTESİ TANIM Biletlerini alan uçak yolcularının; uçağa bininceye kadar gerekli olan tüm işlemlerini

Gönderen Konu: Hostes (Yer Hostesi, Uçuş Hostesi)  (Okunma sayısı 317 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

04 Ağustos 2018, 21:29:37
 • " Kusur arıyorsan,  
       Bütün aynalar senin..."
 • Kurucu
 • *
 • Çevrimdışı
 • İleti: 745

Hostes (Yer Hostesi, Uçuş Hostesi)


YER HOSTESİ TANIM

Biletlerini alan uçak yolcularının; uçağa bininceye kadar gerekli olan tüm işlemlerini yapan kişidir.

GÖREVLER
- Yolcunun bileti ve bagajlarını alarak uçağa binebilmesi için geçiş numarası ve bagaj etiketi verir,
- Yurtdışına giden yolcuların pasaport, davetiye vb. belgelerine bakar ve eksik işlemleri tamamlaması amacıyla ilgili yerlere yönlendirir,
- Yolcuların uçağa binmesi için gerekli olan uyarıcı anonsu yapar (uçak kalkış saati, uçağın kalkış kapı numarası vb.),
- Uçağa binen yolcuların isim, soyadı, cinsiyet, bagaj sayısı ve bagaj kilosu gibi bilgileri kapsayan çizelgeleri doldurur,
- Uçağın emniyeti ve dengesinin kurulabilmesi için yükleme bölümündeki görevlilere bu çizelgeyi verir,
- Yolcuya verilen geçiş numarasını uçağa binmeden önce yolcudan alır,
- Özürlü, yaşlı ve tek başlarına seyahat eden (refakatsiz) çocukların tüm işlemlerini yapar ve uçağa bindirir. Çocukların kimliklerini kontrol eder ve rapor düzenler,
- Uçaktan inen refakatsiz çocukları velisine teslim eder.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
-Telsiz,
-Telefon,
-Bilgisayar,
-Büro malzemeleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Yer hostesi olmak isteyenlerin;
-İnsanlarla iletişim kurabilen,
-İngilizce’yi iyi şekilde bilen,
-Büro işlerine ilgili,
-Dikkatli, sorumlu,
-Bedenen sağlam ve uzun süre ayakta durabilecek kadar dayanıklı kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Yer hostesleri; çoğunlukla uçak şirketlerinin yer hizmetleri bölümlerinde ve havalimanında bulunan şirketlerin bürolarında görev yaparlar. Çalışma ortamı, temiz, düzenli ve zaman zaman kalabalıktan dolayı gürültülüdür. Çalışma saatleri düzensizdir. Vardiyalı çalışma, gece çalışmaları ve hafta sonu çalışmaları gerekir. İş temposu hareketli ve yoğundur. Uçak yolcuları ve tur yetkilileri ile iletişim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Yer hostesleri uçak şirketlerinin bölümlerinde ve havaalanında bulunan şirketlerin bürosunda görev yaparlar. Özel havayolu şirketlerinin çoğalmasıyla birlikte yer hostesine de duyulan ihtiyaç artmaktadır. Ancak özel şirkette bu meslek elemanı uzun yıllar çalıştırılmamakta ve kadrolarının sürekli gençleşmesi hedeflenmektedir. İş yoğunluğunun az olduğu dönemlerde işten çıkarılmalar daha fazla görülmektedir. Bu nedenle çalışanlar kendilerini güvencesiz hissetmektedirler. Havayolu şirketleri yarışma ortamında çalıştıkları için personelin şirket değiştirmeleri oldukça sık görülmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
İngilizce’yi bilen elemanlar yer hostesi olarak THY Eğitim Müdürlüğünde 6 haftalık Temel Uygulamalı Eğitim programına katılabilirler. Ayrıca;
Çeşitli özel havayolu şirketleri,
Özel Kurslar (Deulcom vb.) mesleğin eğitim yerleri arasında sayılabilir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Yer hostesleri havayolu firmalarının açmış oldukları sınavlar sonucu alınır. Her firma kendi özel şartlarını ilan eder. Genellikle bu şartlar şu şekildedir.
-En az lise tercihen yüksekokul mezunu olmak,
-Meslek ingilizcesini iyi bir derecede bilmek,
-Sağlıklı ve bedence özürsüz olmak. (Tam teşekküllü hastaneden rapor almak gerekmektedir.) Elemanlar yazılı ve sözlü sınavı kazandıktan sonra kursa katılabilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Yer hostesi adaylarına kendi firmalarının eğitim birimlerince temel ve uygulamalı eğitim verilmektedir. Temel eğitim 2 ila 6 hafta olabilir. Eğitim esnasında; uçak tiplerini tanıma, uçak biletlerini tanıma, evrak bilgileri, müşteri hizmetleri, halkla ilişkiler vb. dersler verilir.

MESLEKTE İLERLEME
Özel havayolu şirketlerinde en az 2 yıl çalışan elemanlar eğer lise mezunu iseler şef, üniversite mezunu iseler denetmen olabilirler. Yurt dışında seminerlere, ara eğitimlere katılarak kendilerini geliştirebilirler.

BURS, ÜCRET VE KREDİ DURUMU
Ücret, şirketlere göre değişmektedir. Ücretler genellikle asgari ücretin 2 ila 4 katı arasında değişmektedir. Çalışma süresi ve tecrübeye göre farklılaşmaktadır. Meslek elemanları fazla çalışma ücreti ve ikramiye alabilmektedirler.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
-Türk Hava Yolları,
-Özel havayolu şirketleri,
-İlgili Eğitim Kurumları,
-Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
-Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
“Ölüm bize ne uzak bize ne yakın ölüm.
Ölümsüzlüğü tattık bize ne yapsın ölüm”Toprak birgün yağmurun kıymetini anlayacak;
fakat o gün yağmur yağmayacak ...
04 Ağustos 2018, 21:30:29
Yanıtla #1
 • " Kusur arıyorsan,  
       Bütün aynalar senin..."
 • Kurucu
 • *
 • Çevrimdışı
 • İleti: 745
GÖKYÜZÜNE DAVET
 Yeni yıla  uçak filolarını büyüterek giren havayolu şirketleri çalışan sayılarını  da hızla artırıyor. ağırlıklı olarak uçuş işletme, teknik personel ve  kabin hizmetleri için elemanlar aranıyor. THY 450 yeni kabin memuru  alacak. Fly havayolları filosuna eklemeyi planladığı yeni nesil  uçakların her biri için 50 kişiyi işe alacak. Atlasjet 135 kişiye  istihdam olanağı yaratacak. pegasus havayolları kadrosunu yüzde 30  büyütecek. onur aır 100 hostes ve 50 teknik personel alacak. (25.12.2005)
 
 Özlem Bay/ obay@milliyet.com.tr
Yeni yıla girerken havacılık sektöründe hareketlilik yaşanıyor.  Birbirleriyle yarış halinde olan havayolu şirketleri satın aldıkları  yeni uçaklarla filolarını büyütüyor. Hat sayılarını genişten şirketler,   büyüyen iş potansiyellerine parelel olarak eleman sayılarını da  artırıyor. Havayolu şirketlerinin insan kaynakları bölümleri ağırlıklı  olarak uçuş işletme, teknik personel ve kabin hizmetleri için eleman  alımına gidiyor.  Özellikle Türk Hava Yolları (THY) 2006'da ciddi bir  eleman alımı gerçekleştirecek.  Satın aldığı 59 uçağı filosuna ekleyen  THY'nin, artan yolcu potansiyelini karşılamak üzere öncelikli olarak  teknisyen, kabin memuru ve kokpit elemanı ekibi ihtiyacı olacak. THY  yaklaşık 450 kabin memuruna istihdam sağlayacak. Filosuna eklemeyi  planladığı yeni nesil uçaklarla dış hatlarda yüzde 10, iç hatlada ise  yüzde 40 daha fazla uçuş yapmayı hedefleyen Fly Hava Yolları ise uçak  başına 50 kişiyi işe alacak. 2006'da 20'den fazla uçakla hizmet verecek  olan Atlasjet Hava Yolları da bu büyüme paralelinde ortalama 135 kişiye  istihdam sağlayacak. Pilot,  hostes ve teknisyen alımına gidecek olan  firma,  muhasebe ve endüstri mühendisine de ihtiyaç duyacak. Özel  okullarla anlaşarak kendi pilotunu kendisi yetiştiren Onur Air ise  2006'da 100'ün üzerinde uçuş hostesi ve 50'nin üzerinde teknik personele  iş imkânı sunacak. Personel sayılarında yüzde 30'luk bir artış  planlayan Pegasus Airlines da pilot, hostes ve teknisyen alımına  gidecek.
 
TÜRK HAVA YOLLARI
450 kabin memuru alınacak
Türk Hava Yolları'nın geçen yıl Boeing ve Airbus şirketlerinden satın  aldığı 59 uçağın filoya dahil edileceğini belirten THY Basın Müşaviri  Ali Genç, Ağustos 2006 tarihinde THY'nin toplam 100 uçakla iç ve dış  hatlarda hizmet vereceğini söylüyor.
Yurtiçinde 28 hatta faaliyet gösteren THY'nin yurt dışında mevcut  hatlarına yapacağı ilavelerle toplam 103  hatta havacılık ulaşımı  hizmeti vermeyi planladığını belirten Genç, şöyle konuşuyor:
"2006 yılında yeni açılacak hatlarımız ve filomuza dahil olan  uçaklarımızla beraber uyguladığımız dinamik gelir yönetimi esasları  doğrultusunda yüzde 30 büyüme ve potansiyel artışı bekliyoruz.
59 yeni uçağın filomuza katılmasıyla beraber artan yolcu potansiyelini  karşılamak üzere öncelikli olarak teknisyen, kabin memuru ve kokpit  ekibi ihtiyacı olacak.
Bu ihtiyacı karşılamak üzere zaman içinde belirlenen periyodlarla yeni   çalışma arkadaşlarımız THY'de göreve başlayacak.Yaklaşık 450 kişinin  kabin memuru olarak istihdam edilmesi planlanıyor. Her bir program için  ayrı özelliklere sahip personel alınacaktır. Her bir departman için  uygulanan ayrı eğitim programları var. Kabin memuru ise dünya  otoritelerinin belirlediği eğitim sürecine tabi tutuluyor."
Kokpit ekibinin eğitim sürecinin çok daha uzun olduğunu ve belirli  periyodlarla düzenli olarak gerçekleştirildiğini kaydeden Genç, "Kurum  içinde teknik eleman ise uzman eğitmenlerin eğitim programı uygulanır,  yer hizmetleri memuru ise mevcut bilgisayar programları ve uçuş işletim  programlarına ait tüm sistemlere ilişkin uzun bir eğitim sürecine tabii  olur" diyor.
 THY - Turkish Airlines - Global Gateway
 Tel: 0 212 463 63 63
 
Kabin memurlarında aranan özellikler
- T.C uyruklu olmak
- Meslek lisesi ve dengi okullar ile meslek yüksek okulu mezunu olmak
- Erkek adaylar için askerlik hizmetini yapmış olmak
- Son 2 yıl içinde TOEFL (Test of English as a Foreign Language)  Sınavından Asgari 460 (Normal Sınav) Veya 140 (Bilgisayar Ortamında  Yapılan Sınav) Puan, IELTS (International English Language Testing  System) Sınavından Asgari 4,5 (AKADEMIK) Puan Veya KPDS'Den (Kamu  Personeli Dil Sınavı) 50 ve üstü Puan almış olduğunu belgelemek veya THY  A.O. tarafından yaptırılacak İngilizce sınavında başarılı olmak.
- İstanbul ilinde ikamet etmeyi kabul etmek
- İlan yayın tarihi itibariyle, 19 yaşını doldurmuş 29 yaşından gün almamış olmak.
- Bayanlar için 1.63-1.80 santimetre arası boya sahip olmak.
- Erkekler için 1.70-1.85 satnimetre arası boya sahip olmak.
- Boy ve kilo arasında uygun farklılıkta olmak
- Sağlık durumu uçuşa müsait olmak
- Fiziki engeli bulunmamak.
- Daha önce THY A.O. veya diğer havacılık kuruluşlarındaki uçuş  görevlerinden disiplinsizlik, sicil yetersizliği ve sağlık nedeniyle  ayrılmamış olmak.
 
ONUR AIR
100 hostes ve 50 teknik personel alacak  Ulaştırma sektörünün 2005 yılındaki büyüme hızının, IATA'nın Türkiye  için tahmin ettiği yüzdenin üzerinde gerçekleştiğini belirten Onur Air  Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şahabettin Bolukçu,  sektörle ilgili şu  değerlendirmeyi yapıyor:
"İç hatların da liberalleşmesiyle taşıma kapasitesi ve yolcu sayısının  arttığı bir yıl olarak geçti. Türk sivil havacılığı, iç hatlarda 2005'te  7 milyon civarında yolcu taşıyarak Türk turizmi ve ulaştırma sektörüne  büyük katkıda bulundu. 2006'da ise hem Türk sivil havacılığının özel  sektör tarafı hem de THY'nin artan kapasitesiyle mevcut koltuk  kapasitesi 30 bin koltuk üzerine çıkacak."
Onur Havayolları'nın 2006'ya iç hatlardaki filo yapısını, görünümünü ve  uçak içi dizaynını değiştirerek gireceğini söyleyen Bolukçu, bu  değişimin ocak ayının sonunda tamamlanacağını ifade ediyor.  Onur  Havayolları'nın 25 uçaklık mevcut filosuna 4 adet Boeing MD tipi uçak  ekleyerek 2006 başında filo sayısını 29'a çıkaracağını da belirten  Bolukçu, şöyle konuştu: Sektöre pilot yetiştiriyor
"Değişiklikler çerçevesinde iç hatlarda kullanılan uçakların koltukları  deri kaplanacak ve koltuk sayıları 172'den 165'e düşürülerek, koltuk  aralıkları da artacak. Uçakların  üzerindeki logo ile renkleri de  değişecek. Bu yıl iç hatlarda 2,1 milyon, dış hatlarda ise 2,8 milyon  yolcu taşıyan firmamız,  2006'da iç hatlarda 3 milyon, dış hatlarda ise  3,6 milyon yolcu taşımayı planlıyor."
Onur Air'ın özel okullarla anlaşarak kendi pilotunu kendisi  yetiştirdiğini söyleyen Bolukçu,  gelecek yıl pilot açığını bu şekilde  kapatacaklarını ve sektöre önümüzdeki yıl 10 - 15 arası pilot  kazandıracaklarını söylüyor. Onur Air'ın 2006'da 100'ün üzerinde uçuş  hostesi ve 50'nin üzerinde teknik personele istihdam sağlayacağını  belirten Bolukçu, istihdam konusundaki son planlamanın 2006 Şubat ayında   yapılacağını ifade ederek, şöyle devam ediyor:
Eğitimden geçiyorlar

"Adayların mutlaka en az yüksek okul mezunu olması ve yabancı dil  bilmesi gerekiyor. Alınacak departmanlara göre aranan özellikler  değişiyor. Departmanlara göre farklı farklı olmakla birlikte personele  yıl içinde devam eden havacılık mevzuatlarına uygun eğitimler veriliyor.  Bu eğitimler 'Eğitim Müdürlüğü' tarafından planlanıyor. Şirketimizde  hem şirket içi hem de şirket dışı eğitimlerle toplam kalite eğitimleri  sürekli devam ediyor."
 www.onurair.com.tr
 Tel: 0 212 663 23 00
 
ATLASJET
Endüstri mühendisi ve muhasebeci de arıyor  Türk sivil havacılık endüstrisinin alt ve üst yapıdaki tüm  olumsuzluklara rağmen bir yıl içerisinde yüzde 100'e varan bir büyüme  gerçekleştirdiğini belirten Atlasjet Havayolları Yönetim Kurulu Üyesi ve  Genel Müdür Tuncay Doğaner, firmanın 2006'da 20'den fazla uçakla  uçuşlarına devam edeceğini söylüyor.
Şirketin yeni yıl için uçak sayısı bazında yüzde 29, koltuk  kapasitesinde yüzde 15, yolcu profilinde ise yüzde 53'lük bir büyüme  gerçekleştirmeyi hedeflediğini belirten Doğaner, "15 Mayıs 2006  tarihinden itibaren iç hatlarda uçacak olan uçakların yaş ortalaması 0 -  1, toplam filo yaş ortalaması ise 4,5 olarak hedeflendi. Bugün  itibariyle 773 kişinin çalışmakta olduğu Atlasjet Havayolları'nda insan  kanyakları departmanında yüzde 17'lik büyüme ile beraber ortalama 135  kişi işe alınacak" diyor.
3 kademeli mülakat yapılıyor

İşe alınacak 135 kişi ağırlıklı olarak pilot,  hostes, teknisyen,  muhasebe ve endüstri mühendisi olacak. Şirket, işe alımlarda adayların  pozisyonun gerektirdiği yetkinliklere sahip olmasına bakıyor. Yapılan  mülakatlar iki kademeli bazen de pozisyona bağlı olarak üç kademeli  olabiliyor.
Şirket işe alımlarda,  değerlendirme merkezi uygulamalarını da başlattı.  Yabancı dil sınavı (yazılı ve sözlü), bireysel mülakatların yanı sıra  yakında psikometrik testleri de bu süreçte kullanmaya başlayacak.
Doğaner, özellikle kabin ekiplerinin alımının toplam çalışan sayısının  yüzde 40 - 45' ini oluşturduğunu belirterek, pilot, hostes ve teknik  ekibin eğitimlerini kendilerinin sağladığını söylüyor.
 Atlasjet Havayolları
 Tel: 0212 663 20 00
 
PEGASUS
Kadrosunu yüzde 30 büyütecek Önümüzdeki yıl  şirketin büyüme planıyla birlikte özellikle uçucu kadrolar başta olmak  üzere personel sayısında yüzde 30'luk bir artış planladıklarını belirten  Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, şöyle konuştu:
"Uçucu kadrolarımız derken kokpit, kabin ve teknik ekiplerimizi  kastediyoruz. 2006 insan kaynakları planlama çalışmalarımız kapsamında  özellikle pilot, hostes ve teknisyen alımı olacak. Öncelikle tüm  şirkette takım ruhu, iletişim ve müşteri bilinci kavramlarını özellikle  yerleştirmeye çalışıyoruz. Adaylarda bu davranışsal yetkinlikleri  arıyoruz. Ayrıca adayların, pozisyonlara özel eğitim altyapısını  bulunması ve teknik yetkinliklere sahip olunması da gerekiyor.  Tüm  adayların, çalışılmak istenilen alanla ilgili üniversite eğitimi almış  olması, özellikle İngilizce olmak üzere en az bir yabancı dili iyi  düzeyde bilmesi şart."
İşe yeni girenlere oryantasyon eğitimleri, kabin ve kokpit ekiplerini  tazeleme eğitimleri, teknisyenlere ise 'bakımda insan faktörü'  eğitimleri verdiklerini belirten Sabancı,  şöyle devam ediyor:
"Tüm çalışanlarımızda kalite bilincinin yükseltilmesine yönelik kişisel  gelişim eğitimleri de yapmayı planlıyoruz. Eğitim okulumuzda kendi  ihtiyacımıza yönelik olarak pilot ve kabin memuru yetiştiriyoruz. Kabin  memuru ve pilot eğitimlerini kendi ihtiyacımıza yönelik olarak vermenin  yanı sıra dışarıdan yapılan bireysel veya sektördeki diğer kurumların  ihtiyacına yönelik olarak da planlıyoruz."
2013 yılına kadar 30 uçaktan oluşan bir filoya sahip olmayı  planladıklarını belirten Sabancı, "Ürettiğiniz hizmet satılabilir ve  pazarlanabilir olmalı. Bu sektörde uçak sayımız fazla olacak diye plan  yapmak yanlış olur." diyor.
 Pegasus Airlines
 Tel: 0 212 697 77 77
 
FLY HAVA YOLLARI
Filosuna kattığı her yeni uçak için  50 eleman almayı planlıyor
Son dönemde havacılık sektöründe sürekli bir gelişmenin söz konusu  olduğunu belirten Fly Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel  Müdürü Mehmet Hasançebi, havayolu şirketlerinde kaliteli hizmet, güvenli  uçuş konularında yeni politikalar oluşturduğunu belirtiyor.
Bunlara paralel olarak istihdam politikaları ve sektörün ihtiyacı olan  personelin özelliklerinin de değiştiğini söyleyen Hasançebi, "Sektörün  büyümesi ile birlikte teknik alt yapıya sahip elemanların daha fazla  yetiştirilmesi, bu konuda eğitim veren kurumların kontenjanlarının  artması da bunun en önemli göstergesidir" diyor.
Yeni nesil uçaklar alacak

Fly Hava Yolları'nın filosuna eklemeyi planladığı yeni nesil uçaklarla  dış hat uçuşlarında yüzde 10, iç hat uçuşlarında ise yüzde 40 daha fazla  uçuş yapmayı hedeflediğini ifade eden Hasançebi şöyle konuşuyor: "Artan  filomuza bağlı olarak eleman ihtiyacı duyulacak olan departmanlara  yetiştirilmek üzere veya tecrübeli eleman alınması planlanıyor. Net bir  rakam veremesek de uçak başına 50 kişinin işe alınmasını düşünüyoruz.  Öncelikle uçuş işletme, kabin hizmetleri ve teknik departmanlara eleman  alınması düşünülüyor. Artan filomuza bağlı olarak diğer departmanların  netleşecek eleman ihtiyacını uçuş programımıza göre belirlemeyi  planlıyoruz."
Havacılık sektörünün diğer sektörlere göre daha çok teknik bilgi  gerektirdiğini kaydeden Hasançebi, periyodik olarak gerçekleştirilen  personel eğitimlerini şirket bünyesinde eğitim sertifikalarına sahip  eğitmenlerce veya dışarıdan alınan eğitim programlarıyla  gerçekleştirdiklerini söylüyor. Şirket, uçuş işletme, kabin hizmetleri  ve teknik departmanlarının dönemsel olarak aldıkları zorunlu eğitimlerin  yanında müşteri memnuniyeti ve uçuş güvenliğini içeren eğitimlere de  ağırlık veriyor.
 FLY AIR
 Tel: 0 212 424 38 37    Hostes olmak için lise, kaptan pilot olmak için üniversite mezun olmak gerekiyor Ticari  pilot olmak için lise mezunu olmak ve 1. sınıf sağlık raporu almak  gerekiyor. Bon Air Genel Koordinatörü ve Emekli Hava Pilot Tuğgeneral  Bican Erşakır, her ne kadar lise mezunu olmak sertifika almak için  yeterli olsa da  lise mezunlarının ikinci pilot olarak kaldıklarını,  kaptan pilot olamadıklarını çünkü kaptan pilot olarak üniversite  mezunlarının tercih edildiğini belirtiyor. Özel pilot lisansı (PPL) için  asgari 17 yaşında ve lise mezunu olmak, 1. veya 2. sınıf sağlık raporu  almak gerekiyor. Hostes olmak için de lise mezuniyeti yetiyor.
 
Hem hostes hem de pilot yetiştiriyor
DUHA HAVACILIK
Hem hosteslik hem de pilotluk eğitimleri veriliyor. Hostes olmak için lise mezunu ve 18 - 30 yaşları arasında olmak gerekiyor.
PPL (Özel Pilot lisansı)'de 40 + 5 (gece) saat uçuş, 108 saat teorik  eğitim veriliyor. CPL (Ticari Pilot Lisansı) için 25 saat uçuş, 200 saat  teorik eğitim alınıyor. IR (Aletli Uçuş Sertifikası) 50 saat uçuş, 200  saat teorik;
ME (çok motor setifikası) 12 saat uçuş, 9 saat teorik eğitimden  oluşuyor. PPL - IR - CPL lisansları 200 saat uçuş, 508 saat teorik; PPL -  IR - CPL - ME lisansları için de 212 saat uçuş, 517 saat teorik eğitim  almak gerekiyor. 
PPL (Özel Pilot Lisansı)
 Süre: Hosteslik 9 hafta,
 Ücret:  Hosteslik Bin 750 euro + 500 euro kayıt ücreti. PPL 8 bin 350 euro, CPL  4 bin 175 euro, IR 8 bin 350 euro, ME 7 bin 350 euro, PPL - IR - CPL    33 bin 400 euro, PPL - IR - CPL - ME 40 bin 750 euro. CPL (time  building) 12 bin 525 euro
 DUHA HAVACILIK
 Tel: 0212 660 45 96
 
 Sertifikalar yurtiçi ve yurtdışında geçerli DEULCOM
Turizm eğitim programları arasında yer alan hosteslik, uçuş ve yer  hostesliği olmak üzere iki bölüme ayrılıyor. En az lise mezunu 18 - 25  yaş arasındaki adaylar programlara başvurabiliyor. Yer hosteslerinde boy  kıstası aranmazken, uçuş hostesliği eğitimine katılacaklarda 1.60 -  1.75 santimetre boy uzunluğu aranıyor. Hosteslerin İngilizce, Almanca,  Fransızca gibi yabancı bir dili iyi derecede bilmeleri gerekiyor.
Mezunlar, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında geçerli sertifikalarla,  yerli ve yabancı tüm havayollarında kabin memuru olarak görev  alabilirler. Ayrıca mezunlar almış oldukları Milli Eğitim Bakanlığı'ndan  onaylı uçuş hostesliği veya yer hostesliği sertifikası ile özel öğretim  kurumlarında, havalimanlarının eğitim departmanlarında ve  üniversitelerde eğitim verebilirler. Hava taşımacılığı yapan tüm  kuruluşların yolcu hizmetleri departmanlarında iş olanakları söz konusu. 
 Süre: Hosteslik iki buçuk ay. İngilizce ağırlıklı olursa  Malta'da 2 hafta Conversation eğitimleri de dahil olmak üzere bir  tam  yıl sürüyor.
 DEULCOM INTERNATIONAL
 Tel: 0212 292 02 61
 
 Üniversite mezunu olanlar tercih ediliyor BON AIR
PPL (Özel Pilot Lisansı), CPL (Ticari Pilot Lisansı) verme yetkisi  bulunuyor. Asgari lise mezunu olmak şart. Kaptan pilot olmak içinse  üniversite mezunu olmak önemli. Lise mezunları CPL belgesi alabiliyor  ancak ikinci pilot olarak kalıyor, kaptan pilotluğa yükselemiyor.
PPL için asgari 50 saat uçuş, 110 saat yer dersi almak gerekiyor. PPL'yi  alan biri iyi görerek yani hava şartlarının uygun olduğu zamanlarda,  tek motorlu uçaklarla uçabiliyor.
CPL almak için IR (Aletli Uçuş Sertifikası) alınıyor. 3 hafta yer dersi,  aletle uçuş asgari 50 saat. Aletli uçuşla ilgili bakanlığın yaptığı  sekiz sınavı geçmek gerekiyor. Bunlardan sonra CPL uçuşuna geçiliyor. 25  saat sürüyor. CLP'den de 8 sınava giriliyor. Sınavlar verilirken 75  saat (time building) uçması gerekiyor. Ticari lisans almak için toplam  200 saat uçmak gerekiyor.
 Untitled Document
 Tel: 0212 663 18 29
“Ölüm bize ne uzak bize ne yakın ölüm.
Ölümsüzlüğü tattık bize ne yapsın ölüm”Toprak birgün yağmurun kıymetini anlayacak;
fakat o gün yağmur yağmayacak ...
Tags: